PINTA z rekordowymi wynikami
W 2022 roku rzemieślniczy Browar PINTA uwarzył 27 307 hektolitrów piwa, co oznacza najlepszy wynik w niemal 12-letnim dorobku pionierów piwnej rewolucji w Polsce.
2022-12-29, 13:04

W porównaniu do 2021 roku produkcja browaru z Wieprza koło Żywca wzrosła o ponad 6%. Jeszcze większe wzrosty browar osiągnął pod względem liczby różnych, uwarzonych piw, których było 120. Aż 90 z nich to były piwa premierowe.

– Na kurczącym się rynku piwnym w Polsce piwa rzemieślnicze nadal mogą liczyć na swoich fanów, co pokazują nie tylko nasze dane produkcyjne – ocenia Ziemowit Fałat, współzałożyciel i współwłaściciel Browaru PINTA.

Ze względu na rodzaj fermentacji – zgodnie z rzemieślniczą tradycją – dominują piwa górnej fermentacji (ale). Ich udział maleje jednak na rzecz zyskujących coraz większą popularność piw kwaśnych. W 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021 podwoiły one swoje udziały w ilości rozlewanego w PINCIE piwa, do ponad 13%. Na podobnym poziomie około 10% pozostały piwa dolnej fermentacji (lagery).

Największy wpływ na osiągnięty przez PINTĘ wzrost ilości uwarzonego piwa w 2022 roku miały lokale gastronomiczne, które wyraźnie ożywiły się po okresie zastoju wywołanego pandemią. W porównaniu z rokiem 2021 liczba beczek, do których trafiły piwa PINTY wzrosła o niemal 70%. Rekordy sprzedaży biły firmowe puby PINTY we Wrocławiu i w Warszawie. W każdym z nich sprzedaje się po 100-150 beczek piw PINTY miesięcznie.

Największym w historii zainteresowaniem cieszyła się też seria PINTA Miesiąca, w ramach której co miesiąc do wybranych pubów trafia inne piwo. Podczas tegorocznej 8 edycji serii puby zamówiły blisko 2,5 tys. beczek z tymi wyjątkowymi piwami. Znacząco wzrósł też eksport piwa w beczkach.

Całkowity eksport piw z Wieprza w beczkach, puszkach i butelkach wolumenowo wzrósł aż o 40%. Na pierwsze miejsce wśród odbiorców wskoczyła w tym roku Bułgaria, która uzyskała aż 17% udziału w eksporcie PINTY. Kolejne miejsca zajęły Francja, Litwa i Czechy. Łącznie piwa pionierów piwnej rewolucji w Polsce dotarły do 25 krajów. Najdalszym odbiorcą był Meksyk.

Browary PINTA i PINTA Barrel Brewing zdobyły w Konkursie Piw Rzemieślniczych – Kraft Roku 2022 kilkanaście medali, z czego 5 złotych, co jest najlepszym wynikiem w ich historii. – W roku 2023 naszym celem na pewno nie będzie bicie kolejnych rekordów. Zamiast tego skupimy się na utrzymaniu jak najlepszej oferty, dostępnej dla każdego – mówi Ziemowit Fałat.

Kluczową rolę w dalszym rozwoju dostępności piw rzemieślniczych ma odegrać otwarte w tym roku przy obu browarach nowoczesne centrum dystrybucyjne OneMoreBeer. Jego plany zakładają, że w 2023 roku m.in. rozwinie się dystrybucja online przez portal onemorebeer.pl. Nowy rok ma też przynieść trzeci firmowy lokal PINTY, otwarty tym razem na północy Polski.

Z punktu widzenia fanów piw rzemieślniczych najważniejsze są zapowiedzi kolejnej edycji serii PINTA Miesiąca oraz kontynuacji popularnych serii piw Hazy Discovery i Collab PL. Na początku nowego roku do Polski dotrze Porter Bałtycki uwarzony przez PINTĘ we współpracy z browarem Dalons na wyspie Reunion. W 2023 roku pojawi się nowa seria piw jednochmielowych (single hop), warzonych z chmieli wybranych przez PINTĘ na plantacjach w Dolinie Yakima. Ponownie w sklepach Lidl będzie można znaleźć uwarzone w Wieprzu najlepsze piwa zainspirowane przez piwowarów domowych.

Poza tym Browar PINTA zapowiada na 2023 roku znowu dużo pijalnych nowości i rzemieślniczej klasyki. Z kolei specjalistyczny browar PINTA Barrel Brewing planuje wypuścić na rynek jeszcze więcej ekskluzywnych piw starzonych w drewnianych beczkach. W 2022 roku było ich 19.

KONTAKT / AUTOR
Andrzej Godewski
Andrzej Godewski Communications
+48888651564
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.