Barrel Aged oznacza piwa premium starzone w drewnianych beczkach po innych alkoholach (najczęściej bourbonach, whisky, rumach i czerwonych winach) lub pitnych miodach. Minimalny czas leżakowania takich piw trwa około roku. Dzięki długiemu leżakowaniu w beczkach piwa uzyskują bogaty bukiet aromatów i smaków, czasami podkreślonych jeszcze naturalnymi dodatkami, jak np. wanilia, syrop klonowy, kawa lub płatki kokosowe.
Specjalistyczny browar PINTA Barrel Brewing zbudowany w Wieprzu koło Żywca ma 572 m2 podzielone na strefę biurowo-socjalną, produkcyjną i magazynową. Strefę produkcyjną zajmuje m.in. warzelnia o wybiciu 10 hektolitrów i 9 zbiorników. Niemal połowę powierzchni nowego browaru wykorzystano na dwa magazyny – na piwa dzikie i „tradycyjne”. Obecnie leżakuje w nich ponad 200 beczek napełnionych różnymi piwami, a docelowo ma ich być około 500.
– Oddzielenie warzelni i dwóch stref produkcyjno-magazynowych, pozwoli nam na odważne eksperymenty z dziką fermentacją i zabezpieczy przed wzajemnym zanieczyszczaniem się piw niechcianymi szczepami drożdży – mówi Bartek Ociesa, główny piwowar Browaru PINTA i szef projektu PINTA Barrel Brewing.
Elitarność produktów nowego browaru podkreśla nie tylko długi i wyrafinowany proces produkcji, ale również ograniczona ilość sprzedawanego piwa. Średnio każdy premierowy sztos będzie oferowany w liczbie około 3,5-4 tys. butelek o pojemności 0,33 litra.
– Dzięki jakości kojarzonej z marką PINTA i rosnącej popularności piw premium, chcemy stać się najważniejszym dostawcą piw typu Barrel Aged w Polsce. Chcemy skupić wokół siebie krąg stałych odbiorców piwnych sztosów i rozwinąć kulturę degustacji takich piw nie tylko w domu, ale również w restauracjach i hotelach – mówi Bartek Ociesa.
W momencie, kiedy nowy browar czeka jeszcze na ostatnie pozwolenia, żeby uruchomić produkcję, do sklepów trafiają jego pierwsze cztery piwa: Imperial Stouty Obsession i Immensity oraz Barley Wine Insights i Imperial Porter Wisdom. Ich leżakowanie w beczkach trwało od 15 do 26 miesięcy.
Na potrzeby dystrybucji i sprzedaży swoich piw browar PINTA Barrel Brewing wybrał 11 renomowanych sklepów specjalistycznych, działających w dużych miastach Polski. Wszystkie starzone piwa PINTA Barrel Brewing w pierwszej kolejności trafią właśnie do tzw. Barrel House’ów. Dopiero po kilku dniach reszta butelek zostanie rozwieziona do innych punktów sprzedaży w Polsce lub wysłana na eksport.
W 2020 roku „tradycyjny” browar PINTY uwarzył ponad 21,3 tys. hektolitrów piwa. Jego „beczkowy” odpowiednik chce w 2022 roku osiągnąć poziom około 2 tys. hektolitrów.
PINTA Barrel Brewing spodziewa się wypracowania zysków już po pierwszym pełnym roku finansowym. Mają być one wypłacane posiadaczom akcji spółki lub reinwestowane w jej dalszy rozwój. Maksymalne moce produkcyjne browaru nie przekroczą 3 tys. hektolitrów rocznie.
Głównym akcjonariuszem PINTA Barrel Brewing S.A. jest rzemieślniczy Browar PINTA, do którego należy 70% udziałów. Reszta akcji znajduje się w posiadaniu ponad 1200 inwestorów społecznościowych.
Koszty uruchomienia nowego browaru wyniosły ok. 5,5 mln zł. Zostały sfinansowane ze środków zebranych w ramach zbiórki społecznościowej i z dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu funduszy unijnych POIR 3.2.2.