PINTA smakuje Czechom
Czesi nie potrzebowali piwnej rewolucji, żeby pić dobre piwa, mimo to z coraz większym uznaniem przyjmują owoce piwnej rewolucji w Polsce.
2021-11-09, 10:38

– Polski kraft jest przyjmowany w Czechach nie gorzej niż czeskie piwa w Polsce, choć na razie nie ma tak wielu konsumentów jak koncernowe marki czeskich piw w naszym kraju – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru PINTA, który od kilku lat sprzedaje swoje piwa w Czechach i inspiruje wiele tamtejszych browarów rzemieślniczych.

Ostatnim dowodem tego uznania było zaproszenie Browaru PINTA na finał dorocznego plebiscytu na najlepsze czeskie piwa, browary i osobistości piwowarskie. Plebiscyt organizowany przez Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa, które liczy ponad 1,5 tys. członków, jest najstarszym współczesnym konkursem na czeskim rynku piwa (z tradycją sięgającą 1990 roku). W tym roku twórcy najlepszych czeskich piw górnej fermentacji (ale) otrzymali nagrody z rąk Ziemowita Fałata, twórcy receptury pierwszego, komercyjnego IPA w Polsce. Tak się złożyło, że wszystkie nagrodzone piwa to też były IPA. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył rzemieślniczy Browar Volt, który ostatecznie został też czeskim browarem 2021 roku.

Dzień po wręczeniu nagród koło Hradec Králové Browar PINTA przejął krany w popularnym pubie JBM w Brnie. Choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – nadal największą popularnością cieszą się lagery, to PINTA z powodzeniem sprzedaje tam dużo swoich piw w stylu IPA, kwasów i deserowych pastry, a nawet polskiego pilsa „Pierwsza Pomoc”. W sumie Czechy stanowią około 9% eksportu PINTY, co nie daje pierwszego miejsca wśród zagranicznych odbiorców piw browaru z Wieprza, ale i tak jest dużym osiągnięciem na tym nasyconym i konserwatywnym rynku.

Największym kraftowym rynkiem w Czechach jest Praga, gdzie sprzedaje się też dwie trzecie eksportu PINTY. Jego pozostała część znajduje konsumentów w miasteczku Podiebrady w okolicach Pragi, na Morawach we wspomnianym Brnie, a także Ołomuńcu, Zlinie, Ostrawie i Opawie. W sumie piw z PINTY można się napić w kilkunastu czeskich pubach. Jednak na regularne opróżnianie magazynów z piwem pracują przede wszystkim Praga, Brno i Ostrawa.

Jedynym importerem polskiego kraftu w Czechach jest prowadzona przez Polaków spółka Piwa.cz. W zeszłym roku spośród polskich browarów rzemieślniczych PINTA miała największy udział w sprzedaży tego importera, a nowości z browaru w Wieprzu są wysyłane do Czech co miesiąc.

KONTAKT / AUTOR
Andrzej Godewski
Andrzej Godewski Communications
+48888651564
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.