Kraftowa atrakcja w Beskidach
Od maja 2022 roku w Wieprzu koło Żywca można zwiedzać PINTĘ, największy rzemieślniczy browar w Polsce oraz PINTA Barrel Brewing, jedyny w Polsce browar wyspecjalizowany w warzeniu piw dzikich i starzeniu piw w drewnianych beczkach.
2022-06-14, 13:40

W browarze PINTY można poznać ponad 11-letnią historię piwnej rewolucji w Polsce, ludzi, którzy ją wywołali i kulisy warzenia najpopularniejszych polskich piw rzemieślniczych. Twórcami browaru są bowiem pionierzy polskiego kraftu, którzy zanim wybudowali własny zakład, warzyli swoje piwa na wynajmowanym sprzęcie. Obecnie w Wieprzu warzy się rocznie prawie 3 mln litrów piwa w ponad 100 różnych rodzajach. Tylko w 2021 roku ekipa PINTY użyła ponad 60 odmian chmielu, prawie 60 rodzajów słodu i kilkunastu szczepów drożdży, bakterii i blendów. Takiej różnorodności użytych surowców nie znajdzie się w żadnym z dużych browarów.

Na uruchomienie drugiego, udostępnionego zwiedzającym browaru – PINTA Barrel Brewing złożyło się m.in. ponad 1200 inwestorów społecznościowych. W 2019 roku był to jeden z największych sukcesów w historii polskiego crowdfundingu. Mimo że warzelnia tego browaru pracuje dopiero od lutego br., to już w jego magazynach można poczuć wyjątkową kompozycję zapachów drewna, piwa i innych alkoholi, które pierwotnie leżakowały w beczkach używanych do starzenia piw. Tworzenie tych ekskluzywnych trunków – od uwarzenia do butelkowania – może zająć nawet kilka lat.

– Piwowarstwo jest istotną częścią historii Żywiecczyzny, a PINTA pisze w niej całkiem nowy rozdział i chcemy, żeby dzięki temu stała się jedną z atrakcji Beskidów – mówi Ziemowit Fałat, współzałożyciel i współwłaściciel Browaru PINTA.

Dodatkową atrakcją przy okazji zwiedzania browarów PINTY jest firmowy sklep, gdzie zaczyna się i kończy każda wycieczka. Na entuzjastów kraftu czekają pamiątki, odzież, szkło, akcesoria i wszystkie piwa, którymi dysponują jeszcze magazyny PINTY.

Obydwa browary PINTY zlokalizowane są na malowniczej działce we wsi Wieprz koło Żywca, nad rzeką Sołą, u podnóża wzgórza Grojec. Widać z niej szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Przez sąsiednią wieś Radziechowy – jedną z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie – prowadzi szlak na Matyskę, wzgórze z Golgotą Beskidów. Z Matyski rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Beskidów. Stąd można wyruszyć dalej w góry, na Halę Radziechowską, Baranią Górę lub Skrzyczne.

Od poniedziałku do czwartku browary w Wieprzu mogą zwiedzać tylko grupy zorganizowane od min. 10 osób. Osoby indywidualne i grupy poniżej 10 osób mogą online umówić swoją wizytę w piątki lub soboty na godz. 10:30 lub 12:30.

Trwające około godziny zwiedzanie obu browarów PINTY kosztuje 25 zł. Sam Browar PINTA można zwiedzić w około pół godziny za 15 zł. Opłata gwarantuje przewodnika z załogi PINTY, jedno piwo z lokalnej serii PINTA Beskidy lub bezalkoholowe Mini Maxi i pamiątkowy bilet z wizyty.

KONTAKT / AUTOR
Andrzej Godewski
Andrzej Godewski Communications
+48888651564
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.