Milion piw więcej od PINTY
Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do puszkowania piw i zainstalować 11 dodatkowych zbiorników, co pozwoli zwiększyć produkcję browaru o około milion półlitrowych piw rocznie.
2024-04-11, 00:05

Modernizacja i rozbudowa rozlewu piw do puszek wynika przede wszystkim z rosnącej popularności tego opakowania na polskim rynku piw rzemieślniczych. W zeszłym roku z browaru z Wieprza wyjechało niemal 700 tys. puszek wypełnionych kraftowym piwem – o 175 tys. więcej niż w roku 2022. Puszki mają też znaczenie w rozwoju eksportu piw z PINTY, który w zeszłym roku stanowił ok. 5% sprzedaży. – Zdecydowana większość odbiorców zagranicznych, których w 2023 roku pozyskaliśmy w aż 27 krajach, kupuje wyłącznie piwa w puszkach – mówi Ziemowit Fałat, współzałożyciel i współwłaściciel Browaru PINTA.

Na przełomie lipca i sierpnia tego roku dział rozlewu PINTY czeka jeszcze automatyzacja depaletyzacji pustych oraz pakowania pełnych puszek i butelek do kartonów. Ma to zwiększyć wydajność rozlewu bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób w miarę wzrostu produkcji.

Równolegle z montażem nowej puszkarki w zaadaptowanej części dawnego magazynu PINTY będzie instalowanych 11 nowych zbiorników fermentacyjno-leżakowych i pośredniczących. Ich łączna liczba w browarze zwiększy się do 27, a pojemność – do 3,6 tys. hektolitrów. Dzięki temu możliwości warzelni PINTY wzrosną z obecnych 30 tys. do 35 tys. hektolitrów rocznie.

Część magazynu browaru może być przeznaczona na zbiorniki, ponieważ w jego sąsiedztwie od ponad roku działa powiązane kapitałowo z PINTĄ centrum dystrybucyjne OneMoreBeer. To tam od razu trafia duża część bieżącej produkcji pionierów piwnej rewolucji w Polsce.

W sumie tegoroczne inwestycje w PINCIE pochłoną ok. 4 mln zł, pochodzących z kapitałów własnych i leasingu. – Dzięki wyraźnemu wzrostowi zainteresowania piwami rzemieślniczymi w drugiej połowie ubiegłego roku osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości produkcyjnych – wyjaśnia Ziemowit Fałat i dodaje, że jeśli w pierwszej połowie tego roku sprzedaż utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to w jego drugiej połowie browar będzie już musiał skorzystać z dodatkowych zbiorników.

Browar PINTA rozwija się organicznie od 2011 roku. Przez ponad 7 lat działał jako browar kontraktowy, wynajmując warzelnie i linie rozlewnicze w dwóch innych browarach. W 2019 roku kosztem ok. 21 mln zł udziałowcy PINTY wybudowali własny zakład produkcyjny w Wieprzu koło Żywca. Obecnie jest to największy browar rzemieślniczy w Polsce, warzący tak popularne marki piw jak: „Atak Chmielu”, „Modern Drinking”, „A ja pale ale”, „Hazy Morning” i „Pierwsza Pomoc”.

Co roku w PINCIE powstaje ponad 90 premierowych piw. W grudniu aż 12 piw PINTY zdobyło medale prestiżowego Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2023, a sam browar otrzymał Nagrodę Specjalną Mistrzowie IPA 2023. W ciągu ostatnich 4 lat PINTA zwiększyła produkcję o 36,5%, a równolegle cały piwny rynek w Polsce skurczył się o 4,1%. Co ciekawe, produkcja i konsumpcja piwa była w zeszłym roku w naszym kraju niższa niż przed wybuchem piwnej rewolucji w 2011 roku. – Na tym niekorzystnym tle piwa rzemieślnicze wyglądają cały czas bardzo dobrze i mamy nadzieję, że nagle ten obraz się nie zmieni – podsumowuje Ziemowit Fałat.

KONTAKT / AUTOR
Andrzej Godewski
Andrzej Godewski Communications
+48888651564
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.