PINTA uwarzyła Grodziskie pro bono
W 15. rocznicę odrodzenia piwa Grodziskiego w Polsce Browar PINTA uwarzył jego potrójną wersję w limitowanej liczbie 1666 butelek. Nie będzie ich ani w sklepach, ani w pubach. Cały dochód ze sprzedaży na zasadzie indywidualnych zamówień zostanie przekazany na pomoc bezdomnym zwierzętom z Żywca i Grodziska Wielkopolskiego.
2025-04-23, 10:12

Wędzonka dała początek piwnej rewolucji

Piwem pro bono jest Imperator Grodziski (Potrójne Grodziskie), który nawiązuje do Á la Grodziskiego uwarzonego w 2010 r. w Lublinie z inicjatywy Ziemowita Fałata i Grzegorza Zwierzyny, późniejszych współzałożycieli i współwłaścicieli rzemieślniczego Browaru PINTA. Wtedy na przekór niedowiarkom postanowili po 17 latach niebytu odrodzić jedyny polski styl, który rynkowo był nieopłacalny dla piwnego giganta. Ich zdaniem bez sukcesu Á la Grodziskiego nie byłoby od 2011 r. gwałtownego zwrotu w historii polskiego piwowarstwa i pójścia w kierunku kraftu.

– Dziś Piwo Grodziskie znów warzone jest przez reaktywowany w 2015 roku browar w Grodzisku Wielkopolskim, a także przez setki browarów rzemieślniczych w Polsce i za granicą. Jest oceniane i wyróżniane na międzynarodowych konkursach oraz dostępne w sklepach, pubach i na festiwalach. Potwierdza światową klasę polskiego piwowarstwa – uważa Ziemowit Fałat.

Receptura Á la Grodziskiego z 2010 r. była zbliżona do jego tradycyjnej wersji: słód pszeniczny, słód jęczmienny wędzony, chmiel Lubelski do kotła i drożdże górnej fermentacji. Potrójne Grodziskie zgodnie z nazwą stylu ma takie same składniki, ale w trzy razy większej ilości. W efekcie ekstrakt wzrósł z 8 do 23,4°Plato, a zawartość alkoholu z 2,65 do 11,0% obj.

Limitowany szampan wśród piw

– Potrójne Grodziskie to najprawdopodobniej najmocniejsza z dotychczas powstałych wersji tradycyjnie lekkiego Grodziskiego i jednocześnie potwierdzenie wielowariantowości tego piwa. Dotąd w ramach świętowania „Smoky Revolution 2010-2025” oprócz Imperatora uwarzyliśmy, czerwone Grodziskie, Modern Grodziskie z minimalnym aromatem wędzonki i Grodziskie z wędzoną suską sechlońską. Po wakacjach czekają nas jeszcze premiery dwóch „grodziszy” po dzikiej fermentacji i Porteru Grodziskiego. Z tym stylem nie można się nudzić – twierdzi Grzegorz Zwierzyna.

Potrójne Grodziskie zostało rozlane 15 kwietnia do 1666 butelek o poj. 0,75 litra. Jak przystało na polski szampan wśród piw – jak nazywa się Grodziskie – wszystkie butelki zostaną zalakowane. Na dodatek każda przed wysyłką będzie jeszcze zapakowana w kartonik. W 2010 roku butelek też było 1666, ale o poj. 0,33 litra. Ich jedynym wyróżnikiem była etykieta i złoty kapselek.

Imperatora Grodziskiego można zamawiać przez stronę https://smokyrevolution.browarpinta.pl/ od 17 kwietnia w cenie 75 zł za butelkę. Obowiązuje limit jednej butelki na zamówienie. Wysyłka rozpocznie się 10 czerwca, ale odbiór będzie możliwy również 7 czerwca na PINTA Party w Wieprzu.

Ze względu na poziom alkoholu powyżej 10% obj. oraz refermentację w butelce, piwo ma nielimitowaną datę przydatności do spożycia.

Piwo na pomoc bezdomnym zwierzakom

Cały dochód ze sprzedaży Imperatora Grodziskiego trafi do Przytuliska dla Psów w Grodzisku Wielkopolskim – Wolontariat i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

– Piwem pro bono symbolicznie łączymy zwierzaki w potrzebie z Grodziska Wielkopolskiego i Żywca obejmującego gminę Radziechowy-Wieprz, w której działa Browar PINTA – wyjaśnia Ziemowit Fałat.

Przytulisko to 5 kojców na terenie Zakładu Komunalnego w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie
od 2017 roku ponad 170 psów rozpoczęło nowe życie. Było to możliwe wyłącznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności darczyńców. Środki uzyskane ze sprzedaży Potrójnego Grodziskiego pójdą w całości na schronienie, wyżywienie i opiekę weterynaryjną psów skrzywdzonych przez ludzi.

Schronisko w Żywcu działa od 2009 roku. Obecnie przebywa w nim około 50 psów i 25 kotów, ale te liczby stale się zmieniają. Podopiecznymi są zwierzęta z terenu Żywca i okolicznych miejscowości. Schronisko czeka w tym roku przeprowadzka w inne, urządzane właśnie miejsce. Piwo pro bono pomoże w sfinansowaniu budowy zwierzakom nowego domu.

– W tym roku świętujemy 15 lat Smoky Revolution, a takimi inicjatywami potwierdzamy, że historia Grodziskiego może mieć piękny ciąg dalszy – podsumowuje Ziemowit Fałat.

KONTAKT / AUTOR
Andrzej Godewski
Andrzej Godewski Communications
+48888651564
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.