Tegoroczne plany Avenga w Polsce zakładają wzrost przychodów do 507 950 mln zł, czyli o ponad 11%. W tym samym czasie zyski firmy mają wzrosnąć o 12% do 125 241 mln zł.
W 2022 roku wzrosty w równym stopniu dotyczyły usług projektowych i staffingowych. Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się kompetencje popularne już w poprzednich latach, czyli przede wszystkim development (Java, .NET, Front-end, Mobile), usługi chmurowe, czy szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo.
W biznesie Avenga widać też wyraźny wzrost liczby projektów z obszaru Data, zarówno Data Engineering jak i Business Intelligence oraz Data Science. – Prezentacje danych, czy podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie raportów Power BI są coraz mocniejszym trendem w IT, a my wspieramy klientów w implementacji takich systemów – mówi Piotr Bałys, Co-Managing Director Avenga w Polsce. Znacząco rosło też zainteresowanie usługami związanymi z platformą Microsoft 365 i projektami migracyjnymi.
– W szczytowym momencie 2022 roku zapotrzebowanie na usługi IT było trzykrotnie większe niż obecnie. Te rosnące potrzeby zgłaszali przede wszystkim nasi stali klienci. Udział nowych klientów w całościowym wyniku za zeszły rok wynosi zaledwie 15% – szacuje Anna Szyperek, Co-Managing Director Avenga w Polsce.
Bardzo duży udział we wzrostach mieli klienci z sektora finansowego, którzy inwestują w IT chociażby ze względu na uwarunkowania regulacyjne oraz bezpieczeństwo danych. Tradycyjnie za znacznymi inwestycjami w IT stoi też sektor farmaceutyczny, któremu wsparcie najnowszych technologii pomaga w prowadzeniu badań i rozwoju oraz analizie i ochronie danych.
– Większość branż systematycznie udoskonala swoje biznesy dzięki IT. Ciekawym przykładem jest kierunek rozwoju sektora automotive, który w mojej ocenie więcej teraz inwestuje w inteligentne rozwiązania IT niż w mechanikę – uważa Piotr Bałys.
Sposobem na utrzymanie wzrostu w 2023 roku ma być przede wszystkim skupienie się na rozwoju kompetencji, z których Avenga już jest znana w obszarach Fintech, Pharma i Automotive. Firma cały czas rozwija swoje partnerstwo z Microsoft, dodaje usługi w zakresie bezpieczeństwa informacji, poszerza kompetencje chmurowe. Między innymi w tym celu w 2022 roku ponad 50 specjalistów z Avenga przeszło proces certyfikacji AWS. Klienci coraz częściej traktują te certyfikaty jako warunek konieczny do rozpoczęcia współpracy.
– Jeszcze w ubiegłym roku można było liczyć na napływ zapytań, ale w tym roku do rozwoju usług IT potrzeba znacznie więcej zwinności i elastyczności, możliwości szybkiego dostosowania się do oczekiwań i celów klientów – uważa Anna Szyperek.
Jej zdaniem obserwowana już od połowy 2022 roku obawa przed inwestowaniem w nowe projekty IT nie będzie trwać długo. – Biznes cały czas stawia przed nami nowe wymagania, rynek jest bardzo konkurencyjny, a zwiększanie efektywności wyłącznie w oparciu o aktualne projekty rzadko pozwala za tymi potrzebami i wyzwaniami nadążyć – dodaje.
Rosnąca w zeszłym roku liczba projektów i klientów sprawiła, że Avenga w Polsce zatrudnia już ponad 1700 specjalistów. Przez cały 2022 rok firma zrekrutowała ponad 580 osób. Tegoroczne plany rekrutacyjne zakładają zatrudnienie 400 osób.
– Analizy zapotrzebowania po stronie naszych Klientów pokazują, że nadal aktywnie poszukiwać będziemy programistów popularnej Javy, C# czy .NET. Rozbudowywać chcemy także zespoły QA i DevOps. Na pewno będziemy również szukać specjalistów od rozwiązań chmurowych i cyberbezpieczeństwa – wylicza Justyna Wroniak, Talent Aquisition & HR Director Avenga w Polsce. W zeszłym roku zatrudnienie w Avenga znalazły osoby posiadające kompetencje w ponad 30 specjalnościach.
Z doświadczeń firmy wynika, że w utrzymywaniu i pozyskiwaniu specjalistów IT na rozgrzanym do czerwoności rynku kluczowe znaczenie mają partnerskie relacje. W Avenga nazywa się to stworzeniem warunków do pracy „na własnych zasadach”. Ale pojawiają się nowe wyzwania. – W IT coraz głośniej mówi się o wypaleniu zawodowym. Dlatego w relacjach ze specjalistami zawczasu stawiamy na well-being: darmowe wsparcie psychologiczne, webinary o zdrowiu psychicznym, sport, zachęty do dbania o swój dobrostan – wyjaśnia Justyna Wroniak.
Avenga to globalna platforma inżynieryjna i konsultingowa z ponad 20-letnim doświadczeniem, szczególnie w branży farmaceutycznej, ubezpieczeniowej, finansowej i zaawansowanej produkcji. Specjaliści Avenga pracują w ramach struktury 31 biur zlokalizowanych w Europie, Azji, Ameryce Łacińskiej i USA. Przede wszystkim wspierają globalne korporacje oraz złożone organizacje w procesach cyfrowej transformacji, od doradztwa po projektowanie i wdrażanie rozwiązań, tworzenie oprogramowania i outsourcing specjalistów IT. Wśród kluczowych klientów firmy są tak znane marki jak: ABB, Allianz, GSK, Santander i Volvo.